Historyczny występ polskich karateków na Okinawie

W dniach od 4-go do 21-go października 2011  polscy karatecy gościli na Okinawie na zaproszenie soke Minoru Higa – posiadacza 10 dana, najwyższego stopnia w tradycyjnym karate, prezesa Okinawa Karate Kobudo Renmei – organizacji, która skupia największe szkoły karate i kobudo na Okinawie i ma kilkusetletnią historię. To z niej wywodzą się wielcy mistrzowie Morio Higaonna Sensei oraz Meitatsu Yagi Sensei.

« z 5 »

Pretekstem do zaproszenia był odbywający się co pięć lat, głęboko osadzony w kulturze Okinawy, Światowy Festiwal Uchinanchu, podczas którego odbywają się pokazy przed królewskim zamkiem Shurei oraz w olbrzymiej hali Budokan w stolicy Okinawy Naha.
Dariusz Nowak jako pierwszy w historii Polak wystąpił podczas uroczystego otwarcia festiwalu przed zamkiem Shurei u boku prezesów czterech okinawskich organizacji karate (Isamu Arakami z Okinawa Ken Karate-do Rengakai, Minoru Higa z Okinawa Karate Kobudo Renmei, Takeshi Miyagi z Okinawa Ken Karate-do Renmei, Meitatsu Yagi z Zen Okinawa Karate-do Renmei).
W hali Budokan wystąpiło indywidualnie dwudziestu prezesów okinawskich szkół karate i kobudo. Po nich sześć osób spoza Okinawy dostąpiło zaszczytu indywidualnej prezentacji kata. Wśród nich byli Dariusz Nowak (kata Seisan) oraz Krzysztof Chmielnik (kata Passai sho) z Poznania, którzy jako pierwsi Polacy wystąpili podczas słynnego festiwalu, przechodząc w ten sposób do historii światowego karate. Towarzyszyli im karatecy z Argentyny oraz Francji. Rezultat ciężkiego i wytrwałego treningu został zgodnie doceniony przez największych mistrzów karate. Polacy udowodnili, że nie trzeba być Okinawczykiem, aby charakteryzować się siłą ducha i zaangażowaniem, również oni rozumieją, że tylko uczciwą i pokorną pracą można zbliżać się do mistrzostwa.

« z 34 »

Pokaz Krzysztofa Chmielnika – Passai Sho